V igri smo pustili okoli 7 ur našega življenja in lahko rečemo, da jih bomo pustil še kar nekaj.
Igra je izšla danes a ker smo imeli ta prvilegij, da smo igro dobili že pred izidom smo imeli čas se spustiti globje in tako vam lahko danes predstavimo vse kar o igri vemo iz prve roke.
Sedaj pa preden se vržemo v recenzijo si najprej poglejmo napovednik.
Curse of the Dead Gods oziroma na kratko ” COTDG ” je igra žanrov kot so roguelite, dungeon crawler in dungeon hack. Če so vam igre kot so Hades, Darkest Dungeon in podobne všeč je ta igra prava za vas.
Na kratko: Vaša naloga je, da se prebijete iz najnižjega nivoja piramide vse do najvišjega medtem ko se soočate z raznimi ovirami kot so prekletstva, razne pasti, pošasti in vaše lastne odločitve oziroma napake. Sliši se preprosto a resnica je daleč od tega saj je vsaka nova runda drugačna. Zahvala gre sistemu prekletstev,blagoslovov, veliki izbiri orožij in relik ki povečajo vaše statuse. Igra ima preprosto mehaniko in sicer osvetlitev z baklo, blokiranje napadov, izmikanja, lažji napadi, težji napadi in taktična uporaba okolja v boju proti pošastim. Gre za preprost koncept ampak z globino. Vsak spodrsljaj vas kaznuje in prav tako vsaka napačna odločitev a ne pozabite največji sovražnik je pohlep. Igra vas z vsako spodletelo rundo pritegne nazaj saj vam ” je manjkalo le še čisto malo, da bi premagali glavno pošast.. če bi le imeli 200 točk življenja več bi verjetno šlo skozi! “. Must try again! Igra povzroča zasvojenost in ko vas potegne notri bodo ure kar minevale.
Na dolgo: Gre za igro z vertikalnim napredovanjem. To pomeni, da začnete na najnižjem nivoju in skozi stopnje se prebijate do višjih in težjih stopenj ki vam odpirajo še višje nivoje. Na voljo imate v 3 templje kateri pa se na koncu zljijejo v enega.
Svet se od templja do templja razlikuje in prav tako se razlikujejo pasti v okolju. Vsaka past se lahko uporabi sebi v prid ker povzroča škodo tudi pošastim. Gre za verzikalno napredovanje to pomeni, da začnete na dnu in skozi raziskovanje, pobiranje in darovanje vplivate na to kako boste rundo zaključili. Na levi strani vidimo stopnje, na desni pa nivoje.
Vsaka stopnja ima okoli 7 nivojev preden pridete do glavne pošasti. Nivoji so različni in sicer poimenovani so po tem kar lahko tam dobite torej zdravje, zlato, relika, orožje, nadgradnja in neznano.
preden začnete rundo ste v podzemlju. To je vaš ” dom “. Od tu skrbite za to kaj se vam bo v bodoče dogajalo. Torej v igri poznamo zelene kristale, rdeče kristale, Lobanje in zlato ki nam služijo kot valuta za trgovanje. Rdeči kristali nam odpirajo stopnje medtem ko zeleni kristali in lobanje nam odpirajo nove blagoslove, orožja, usluge in oltarje.
Skozi namenske menije do katerih dostopamo preko podzemlja, si odpiramo nadgradnje ki nam lajšajo napredovanje po stopnjah. Karkoli odpiramo in nadgrajujemo v podzemlju ostane z nami za vedno. Kar nadgrajujemo med nivoji pa žal ob smrti izgubimo.
Igra daje veliko povdarka na prekletstva. Prekletstva se aktivirajo ko desni vijolični bar doseže 100%. Na enkrat imamo lahko 5 prekletstev s tem, da prva 4 so naključna zadnji (5.) je pa vedno isti in sicer počasi skozi nivo izgubljamo življenjske točke vse dokler nam ne ostane samo še 1 življenjska točka. Prekletstvo se nam nabira takrat ko prejemamo napade pošasti tipa ” curse “, prehodom skozi vrata nivojev in na zadnje z darovanjem krvi. Vsako polno prekletstvo lahko tudi prekličemo če premagamo glavno pošast ko jo srečamo med nivoji.
Med nivoji se srečamo tudi z prekletsvom, blagoslovi in oltarji za darovanja. Olatarji nam omogočajo da v zameno za zlato ali kri dobimo nadgradnjo statusa. Torej v primeru da darujete zlato ste samo lažji za določeno vsoto zlata če pa imate zlata premalo in darujete kri potem s tem prejmete tudi nekaj procentov prekletstva kateri se pri 100% spremeni v prekleto zapoved ki pa je naključna in dvorezni meč ker vam lahko pomagala ali pa škoduje.
Blagoslovi nam omogočijo, da ob začetku vsake runde pridobimo neki bonus katerega sami določimo. Problem se pojavi le ko med rundami ne dobite prave opreme ali orožja, da bi blagoslov izkoristili v polni meri.
V igri lahko pred pred vsako rundo tudi odklepamo oziroma ” obnavljamo ” orožja kar nam omogoča večjo možnost, da jih med samimi nivoji najdemo.
Oltarji katere odklenemo se nam pojavijo v podzemlju in nam omogočijo, da vsako rundo začnemo z malo boljšimi orožji katera so nam dana naključno.
Med rundami lahko odpremo inventori in tu so nam prikazani vsi podatki ki so trenutno aktivni. Torej koliko imamo prekletstev,relik, nadgradenj statusov in ostali podatki.
Ko vse kar smo zgoraj opisali uporabimo v praksi dobimo igro katera je polna akcije, potrpežljivosti, sreče in sposobnosti. Če želite igro samo preleteti z načinom ” leeroy jenkins ” vas žal opozarjam, da vam ne bo uspelo saj je igra občutno pretežka za take podvige. Vsak napredek, vsak padec, vsak novi začetek vam bo dal novi zagon, da se runde lotite še enkrat. Različnih sovražnikov je malo morje in načinov kako napredovati po stopnjah prav tako.
Zaključek:
Igra je super saj nam ponuja dobro grafiko in še boljšo optimizacijo. Prav tako nam ponuja mehaniko katera nam omogoča, da igro preigramo na nešteto različnih načinov. Tako bo igra ostala kar nekaj časa ” sveža ” in z vsako rundo se boste naučili nekaj novega. Ko premagate glavno igro ki je brez neke globoke zgodbe so tu še eventi ki bodo vaše znanje še dodatno testirali. Igra je za svojo ceno res odličen nakup ki ponuja okoli 30 ur zabave preden boste uspeli pokončati zadnjega šefa.