Zgodovina videoiger je polna neuspelih poskusov, kako prenesti karizmo in duh znanih filmskih junakov v interaktivno obliko. Še posebej Indiana Jones, legendarni arheolog z bičem in fedoro, se je v preteklosti večkrat pojavil v igrah, a le redkokdaj zares zasijal. Zato je bila napoved igre Indiana Jones and the Great Circle deležna precejšnje pozornosti. Predvsem zato, ker za njo stoji priznani studio MachineGames (avtorji novejše trilogije Wolfenstein). Igra je izšla 9. decembra 2024 ekskluzivno za Xbox Series X/S in PC, kar pomeni, da so tokratni dogodivščini odvzeli multiplatformski značaj. Za PlayStation uporabnike je ostala nedosegljiva do 17. aprila 2025.

Zgodba
The Great Circle dogajanje postavi v leto 1937, torej med dogodki prvih dveh filmov – Raiders of the Lost Ark in The Last Crusade. Indy se znajde sredi nove globalne uganke, ko iz Smithsonian muzeja skrivnostno izgine starodavni artefakt. Kmalu se razkrije, da gre za prvi košček v verigi dogodkov, ki vodijo do starodavne skrivnosti t. i. Velikega kroga. To je mistični geometrijski pojav, ki je povezan z več svetimi kraji po svetu.
Indiana (tokrat z glasom in obrazom Harrisona Forda, a z digitalno pomlajenim videzom) se tako poda na pot okoli sveta – od Vatikana in Himalaje do Egipta in džungel Srednje Amerike. Spremlja ga mlada britanska novinarka Gina Lombardi, ki je odličena protiutež njegovemu cinizmu. Skupaj razkrivata zaroto nacističnega oficirja Emmericha Vossa, ki želi s pomočjo skrivnosti Velikega kroga doseči mistične moči.
Zgodba je klasična Indiana Jones – polna skrivnih rovov, pasti, dvobojev in dialogov, ki šarmantno prepletajo humor in nevarnost. Čeprav ni posebej presenetljiva, ponuja dovolj napetosti in filmskih trenutkov, da resnično ostane zanimiva do konca.

Način igranja
MachineGames je z izbiro perspektive naredil drzno potezo – Indiana Jones and the Great Circle se večinoma odvija v prvi osebi, kar je nenavadno za serijo, ki je v preteklosti pogosto prisegala na tretjeosebni pogled. A izbira se izkaže za pametno: omogoča večjo imerzijo, predvsem pa odlično dopolnjuje akcijske sekvence. Na začetku sem bila glede tega nekoliko skeptična, a moram priznati, da sem se presenetljivo hitro vživela v pogled iz prve osebe in v takšnem načinu igranja resnično uživala.
Igranje se elegantno prepleta med raziskovanjem, ugankami, plezanjem, bojem in skrivanjem. V enem trenutku raziskujete starodavne ruševine, v naslednjem rešujete mehansko uganko, nato pa se znajdete v napetem boju z nacisti ali pobegu iz razpadajočega templja.
Ena večjih kvalitet igre je njen ritem. Ne gre za tipično open-world igro – The Great Circle je linearna pustolovščina z večjimi odprtimi segmenti, ki pa so zgrajeni premišljeno in ne izgubljajo fokusa. Igra zna graditi napetost in menjavati tempo, podobno kot filmski scenarij, kar ustvari odlično igralsko izkušnjo.

Mehanike igranja
Indiana Jones brez biča je kot Lara Croft brez pištole. Na srečo je bič v tej igri več kot le simbol. Je vsestransko orodje, ki se uporablja za prečkanje prepadov, zgrabljanje predmetov, spotikanje sovražnikov ali odvzem njihovega orožja. Uporaba biča je intuitivna in natančna, občutek nadzora pa zelo zadovoljujoč.
Boj je mešanica streljanja in ročnega boja. Medtem ko strelno orožje (pištole, puške, samostreli) igra pomembno vlogo, igra spodbuja bližnje obračune – ti so brutalni, surovi in filmski. Nasprotnika lahko udarite z lopato, ga pribijete ob zid, vanj zalučate jabolko ali ga celo premagate s pomočjo kitare – možnosti so raznolike, domiselne in pogosto presenetljivo zabavne. Sistem je preprost, a zaradi dobre fizike zelo zabaven.
Pomembno mesto zavzemajo tudi uganke. Te se lepo vključujejo v okolje in pogosto vključujejo mehanizme, starodavne kodekse in manipulacijo predmetov. Niso pretirano težke, a ponujajo dovolj izziva, da se ne zdijo le ovira med akcijskimi prizori.
Igro Indiana Jones and the Great Circle sem preigrala na konzoli PlayStation 5. Deluje pri stabilnih 60 sličicah na sekundo (FPS), kar zagotavlja gladko in odzivno igralno izkušnjo. Na osnovnem modelu PS5 igra uporablja dinamično ločljivost, ki se giblje med 1440p in 1800p, odvisno od zahtevnosti prizorov.
Igra izkorišča zmogljivost konzole za hitro nalaganje in vključuje podporo za funkcije kontrolerja DualSense, kot so haptične povratne informacije in adaptivne sprožilce.

Vizualna in zvočna predstavitev
Indiana Jones and the Great Circle je vizualno osupljiva igra. Uporablja najnovejšo iteracijo pogona id Tech, zato svetovi izgledajo izjemno realistično – od prašnih templjev do zaledenelega vrha Tibeta. Osupljiva je količina detajlov, pa tudi dinamika osvetlitve, ki igra ključno vlogo pri vzdušju.
Zvočna kulisa je prav tako vrhunska. Glasba se, kot pričakovano, naslanja na klasične motive Johna Williamsa, a jih tudi razširja in prilagaja igralnim situacijam. Zvočna podoba okolja, kot so kapljanje v jamah, škripanje starih mehanizmov, odmev korakov ustvarjajo močno atmosfero.
Posebna pohvala gre igralski predstavi – Troy Baker kot glas mladega Harrisona Forda deluje presenetljivo avtentično, medtem ko igralka Alessandra Mastronardi vnese svežino v lik Gine Lombardi.

Prednosti in slabosti
Tako kot vsaka igra ima tudi Indiana Jones and the Great Circle nekaj prednosti in slabosti. Pa si jih oglejmo.
Prednosti
- Izvrstna atmosfera, ki ujame duh filmov Indiana Jonesa
- Dinamična igralnost, ki odlično kombinira akcijo, uganke in raziskovanje
- Učinkovit bojni sistem z zadovoljivimi animacijami in dobrim tempiranjem
- Odlična vizualna in zvočna podoba
- Filmska režija prizorov, zaradi katere se igra pogosto zdi kot interaktivni film
- Zadosten igralni čas – okrog 12–15 ur glavne zgodbe, z dodatnim raziskovanjem in skrivnostmi pridemo lahko do slabih 40 ur igranja
Slabosti
- Linearna zasnova lahko odvrača igralce, ki si želijo več svobode
- Nekatere uganke so prelahke in bi lahko nudile večji izziv
- Prva oseba morda ne bo všeč vsem, zlasti ob parkour sekvencah, ki so lahko nepregledne
- Ni multiplayerja ali ponovljive vrednosti zunaj glavne zgodbe

Komu igro priporočam?
Indiana Jones and the Great Circle je igra za vse ljubitelje pustolovščin, ki iščejo nekaj med Uncharted, Tomb Raider in klasičnimi akcijskimi filmi. Če vas privlačijo skrivnosti starih civilizacij, napete akcijske sekvence, reševanje ugank in odkrivanje starodavnih artefaktov, potem je ta igra kot nalašč za vas.
Prav tako jo priporočam vsem, ki ste tako kot jaz, odrasli ob filmih o Indiani Jonesu. The Great Circle spoštuje izvirno gradivo, a hkrati ne postane le nostalgična kopija. Gre za sodobno reinterpretacijo lika in njegovih pustolovščin, ki ponuja močno zgodbo in igralsko izkušnjo.

Zaključek
Indiana Jones and the Great Circle ni le poklon ikoničnemu liku. Je tudi samostojna, izjemno dobro narejena akcijska pustolovščina, ki dokazuje, da se klasični junaki še vedno lahko enakovredno kosajo z modernimi trendi. MachineGames je ustvaril igro, ki ne sledi slepo formuli, temveč jo prilagodi in izboljša. Čeprav ima nekaj pomanjkljivosti, predvsem na področju svobode igranja, gre po mojem mnenju za eno najboljših filmskih iger zadnjih let.