Death Stranding! Igra, ki je naletela ob izidu na veliko kontroverzij glede tega kaj so ljudje mislili, da bo in dejansko kaj je igra bila. Ampak tukaj je pomembno nasloviti ta del vprašanja, kaj naj bi igra bila in koliko ljudi je zares dalo možnost tej igri? Torej, tako kot v originalni igri kot v Director’s Cut-u igramo protagonista Sam Bridgers Porter Strand. V svetu pride do velike eksplozije, ki je končala življenje tako kot ga mi poznamo. V naši realnosti smo seznanjeni z extinction eventi po svetu, kot so razne ledene dobe ter impakti meteorjev. Ampak, ta je bila popolnoma drugačna in sicer svet onostranstva in brezčasja je prodrl v naš svet smrtnosti in trajnosti.
Največji problem v Death Strandingu je bil ko je človek umrl, njegovo truplo postane Beached Thing (BT), razen če je uničeno, preden pride do faze nekroze ter razkroja trupla. Za uničenje se v igri uporabljajo krematoriji in smo do njih tokom igranja napoteni kar nekajkrat in pri njih dostikrat vidimo največje plot-twiste, ki jih ima igra za ponuditi. Drugače za vse, ki ne veste BT so bitja z druge strani, ki so ‘nasedla’ v svetu živih in ne morejo naprej. Če pride do tega, da konzumirajo živo osebo ali truplo mrtvega človeka, pride do nuklearne eksplozije saj se telo žrtve in jedro BT združi in pride do silovite eksplozije. Namreč tako, kot smo mi ljudje sestavljeni iz materije tako je BT ter onostranstvo sestavljeno iz antimaterije in v tem primeru nima kaj iskati v našem svetu. Združnje teh dveh je tisto kar je prineslo uničenje sveta kot ga poznamo v igri Death Straning. Sam ta fenomen, ki je predstavljen v igri je v živi svet vnesel tudi velike količine kiralija – oblike snovi, ki je prej obstajala le na onostranstvu, ta specifična snov v interakcijah z živo snovjo kaže čudne lastnosti spreminjanja časa od tod tudi dež, ki se imenuje TimeFall. Vaša naloga je, da povežete UAC (United Cities of Amerika v kiralno omrežje) ter se rešite smrtne nevarnosti skrajnežev, ki vidijo edini cilj v popolnem uničenju človeške rase. Good luck Porter.
Igra prihaja izpod rok legendarnega izdelovalca iger Hideo Kojime ter njegovega studija Kojima Productions. Death Stranding sama po sebi je bila noro dobra igra, ki je ponujala sicer malce počasen napredek v zgodbi in se je marsikomu preveč vlekla brez konstantih fiksov adrenalina ampak, ko pa se je enkrat začela razpletati pa je bila res neverjetno zanimiva. In to lahko povem z strani orožja, neverjetnih bitk proti godlike pošastim različnih prevoznih sredstev ter zipline transferja, ki je dal užitek potovanju z točke A na točko B predvsem če je to bilo gor v kakšno z snegom zapadlo goro! Zdaj pa kaj je lahko boljše od tega ? Porter that ports you ko ti portaš na destinacijo tovor!
Ali pa si šel navzgor po kakšnem res strmem terenu in si porabil vse pripomočke, ki ti jih je uspelo nositi na sebi in ne moreš nazaj dol razen da se res razbiješ ali pa eventualno umreš in se moreš repatriatirat nazaj v svet ? To ni več problem. Director’s Cut da futuristične raketne pogone na Samovo rit in zdaj lahko lebdite nazaj dol, kjer hoja ni več varna oz. mogoča ker vam je zmanjkalo opreme.
Želite na hitro premakniti tovor iz točke A na točko B ? To je prej bilo znatno težje sedaj pa čim top odklenete, naložite v njega tovor in izstrelite. Čim se izstrelitev zgodi spremljate tovor in se odločite kdaj boste uporabili padalo da tovor varno pristane. Nato se kontrole vrnejo nazaj k Samu.
Ampak, dajmo šalo na stran. Igra sama po sebi ima ogromno drugega kontenta, zmanjša določeno število nepomembnih nalog in jih zapolni z bolj zanimivimi aktivnostmi, ki jih dejansko človek v vsej tej celoti z veseljem dela. Poleg že itak ogromnega arsenala orožja ter različnih gadgetov so sedaj dodali še več stealth opcij ter kar nekaj novih misij kjer se sam dokaže kot pravi komandos in določeni sneak peaki teh stvari so bili pokazani pri showcasu Director’s Cut igre v prvi polovici leta.
V to SCI-FI igro, kjer se onostranstvo prepleta z našim svetom in svetu ter človeški rasi grozi uničenje je bilo dodano dirkanje. Na voljo so mini igre z dirkanjem z motorjem, avtom ter tovornim vozilom. V dirkah samih se pomerimo proti drugim igralcem, in se probamo uvrstiti čim višje na lestvico. Kar se tega tiče, čeprav ne paše direktno v koncept Death Stranding igre, mislim da je zabavna zadeva zato ker je v igri večkrat poudarek “Tommorow is in your hands” in pa “Do the most out of today” torej kar hočejo z tem povedati, da ni važno kakšna je situacija sama v svetu važno, da znamo kot bitje biti v trenutku prisotnosti.
Sam performance na PlayStation 5 konzoli je neverjeten. Na PS5, Death Stranding Director’s Cut ponuja tri grafične načine – zmogljivost, kakovost in izjemna kakovost. Zanimivo je, da vsi trije ciljajo na 60 sličic na sekundo, pri čemer je zmogljivostni način ( performance ) 1800p upskejlan na 4K, kakovostni način ( Quality mode) je native 4k, ultra kakovost ( Ultra wide quality ) pa 3840x1620p z cinema cuttom na vrhu in dnu zaslona. Zdi se, da oba načina Quality in Ultrawide prinašata skoraj popolnih 60 sličic na sekundo, medtem ko Quality način običajno doseže ta milestone, pri nekaterih cinematikih ter težkih bojnih scenarijih pa se občasno zniža do srednjih in nizkih 50 sličic na sekundo kar je še vedno neverjetno.
Naše mnenje o igri sami je, da je Kojima izpopolnil že tako neverjetno dobro igro. In v naše veselje je tudi to, da smo videli novice, da so trenutno v poteku govori za naslednjo igro Death Strandinga ker je kot sem zgoraj omenil res pomembno, da se vsedete in igri podate možnost ker si to res zasluži. Igranje prinese veselje, žalost, zavedanje minljivosti in obenem na koncu pravo veselje, ko dejansko zaključite z igro in se cinematici odvrtijo. Tako da vsem, ki si želite tega neverjetnega potovanja priporočamo igranje.
Moja ocena Death Stranding Director’s Cut je neverjetno.