Forspoken PS5 Recenzija

Forspoken je igra s fantastičnim svetom, ki ga je ustvaril Luminous Productions studijo pod okriljem Square Enix. Igra sledi mlademu dekletu Freyi, ki se znajde v drugem svetu Athia ob magični zapestnici. Freyi je v začetku nezaupljiva, vendar kmalu odkriva skrivnosti sveta in pridobiva magične sposobnosti, da se lahko brani pred sovražniki. Njena zapestnica Cuff jo spremlja skozi igro in ji pomaga, vendar bi lahko razvijalci dodali več raznolikosti v njun pogovor in zgodbo, da bi bilo igranje bolj zanimivo.

Forspoken nas popelje v Athio, čaroben svet, ki skriva veliko nevarnosti. Njegova lepota in raznolikost lahko hitro postane smrtonosna, saj nevihta preobraža živali in ljudi v pošasti. Freya se znajde v tej nevarnosti in se mora boriti za preživetje, čeprav ni naklonjena reševanju še edinega mesta Cipal. Vendar, z raziskovanjem sveta, s pomočjo parkour-a in magije, postaja vse bolj empatična do prebivalcev Cipal in se bori, da jih reši. Parkour je videti spektakularno in fluidno, borbe pa so barvite, kaotične in zabavne z uporabo magičnih moči. Freya išče odgovore, kako se vrniti domov na svoj planet in svoje mesto New York.

V tem čarovnem svetu, se prerivaš med nedoumljivimi labirinti in zemljo zločincev, ki krijejo veliko skrivnosti. Pustolovščina je resnično vznemirljiva, še posebej, ko se spopadneš s silnimi nasprotniki in jih premagaš. In če se nekje zgubiš, te bo tvoj prijatelj Cuff, s svojo magično sposobnostjo vodenja, hitro popeljal na pravo pot. V tej čarobni deželi, lahko raziščeš uničena mesta, kjer se skrivajo številne skrinjice z bogatimi nagradami. Varuj se in počivaj v varnih hišah, kjer si lahko nabereš moči in nadgradi svojo opremo. Svoje avanture lahko zabeležiš s telefonom, ki deluje samo kot kamera. To so edini spomini, ki jih lahko pokažeš otrokom v mestu, da jim pokažeš, kako čudovit je svet zunaj. Zabava ni končana, saj lahko premešaš in nadgradiš svoje resurse, da boš vedno pripravljen na naslednjo pustolovščino!

Zgodba igre je prepletena z dvomi – ni slaba, a prav tako ni nič posebnega. Piše se kot klasično, zato v teku igre ni možnosti, da bi se povezali s liki. Zgodba je res velik hibrid, a iskanje zgodovine Athie je zanimivo, saj se veliko naučimo ob preigravanju in pridobivanju knjig in skript. Žal pa pogovori med liki in iskanje njihove preteklosti in osebnosti ne privedejo do ničesar zanimivega ali presenetljivega. Čeprav se naučimo tudi o nekdanjih guvernerjih Athije. Athija se deli na 4 dela: Junoon, ki je obdan z drevjem in zelenjem, Praenost, ki je obdan z gorami, Visoria, ki je bolj ravninska pokrajina in Avoalet, ki ima veliko vodotokov. Ti 4 deli zemljevida so bili nekoč pod vodstvom 4 mogočnih “čarovnic”, ki so branile mesta pred sovražniki. Ko se je v Athii pojavila mogočna korupcija, so te čarovnice izgubile moč ali pa znorele in postale sovražnice mest, ki so se jih vsi bali. Če želite izvedeti več, vam priporočam, da igro preigrajete, saj so zgodbe sveta res zanimive.

Freya se po svetu sprehaja in uporablja svoje čarovniške spretnosti, ki jih lahko izboljšuje in z njimi zajema različna drevesa čarovnij. S vsakim zaključenim delom pridobiva nove čarovniške spretnosti, ki jih uporablja glede na nevarnosti nasprotnikov. Nekateri nasprotniki so odporni na določeno čarovnijo, zato je treba spreminjati bojevanje. Ko odklenemo določeno čarovnijo, imamo možnost njene nadgradnje. Freya začne s čarovnijo zemlje, medtem ko jih skupaj v igri pozna štiri elemente. Za nadgradnjo je treba opraviti nalogo in če nam uspe, bomo lahko nadgradili čarovnijo v zavihku čarovništva. Za odklepanje čarovnije potrebujemo določeno količino mane, ki jo lahko zberemo na različne načine. Bojevanje ni obvezno, večino borbi lahko preskočimo in nadaljujemo pot po odprtem svetu. Če želimo napredovati, bomo morali izboljševati spretnosti, če pa želimo samo raziskovati svet, nas nasprotniki ne bodo sledili. Freya je hitrejša od večine nasprotnikov. Poleg navadnih nasprotnikov obstajajo tudi mutanti, ki varujejo zaklade. Boj s njimi ni nujno, če se odločimo za nagrado, pa nas opozarjam, da smo dobro pripravljeni, saj so zagotovo eni izmed najtežjih nasprotnikov in nam bo vzelo nekaj časa, da jih premagamo.

Glede na različne nastavitve igre, moram priznati, da je možnosti res kar veliko. Prav tako so dodali nekaj Accessibility Settings, ki nam lahko še dodatno pomagajo pri preigravanju igre. Če ste tip, ki se rajši osredotoča samo na zgodbo in mu ni mar borbe, lahko nastavitve spremenite na tak način, da skoraj ne morete umreti. Če ste pa tip, ki preigrava vse igre na najtežjih nastavitvah, si lahko še dodatno otežite delo, če si to želite. Grafika igre je srednje zanimiva, ne vrhunska, ampak tudi ne slaba. Imamo tri različne nastavitve:

  1. Quality Focused: kot že ime pove, se osredotoča na 4k resolucijo in stabilne sličice na sekundo (30)
  2. Ray tracing: uporabili so še dodaten ray tracing, ki še polepša vizualizacijo igre
  3. Performance Focused: zmanjšuje resolucijo, vendar poveča sličice na sekundo, in če se ne motim, je to 60 sličic na sekundo Poleg tega, obstaja še možnost, da vklopite 120Hz Display Mode, če vam to omogoča vaš monitor ali TV.

Vizualizacija igre ni slaba, vendar bi lahko bila boljša. Neka srednja žalost, morda ni vredna, da bi se na vsakem koraku ustavljali in fotografirali širni svet Athie. Pri nekaterih segmentih igre ni vse gladko, kot bi si želeli. Zlasti premik od igre do neke scene je lahko na trenutke zmeden. Ni naravnega premika tako same igre naprej, kot tudi karakterja.

7/10
Total Score
Good
Total
0
Shares
Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Previous Post

Zver za 4K gaming. Nvidia RTX 4090 recenzija

Next Post

Hogwarts Legacy – PS5 Recenzija

Related Posts